W pełni elektryczne wtryskarki to przyszłość

Wywiad z Gerdem Liebigiem, prezesem firmy Sumitomo (SHI) Demag, na temat przyszłości wtryskarek

Panie Liebig, Pana firma jest częścią japońskiej grupy Sumitomo. W Japonii od 2000 roku istnieją podstawy prawne dla gospodarki cyrkularnej. Na jakim poziomie są one obecnie w Japonii?

Zasadnicza różnica między Japonią a Niemcami polega na tym, że Japonia jest wyspą; dlatego wszystko jest regulowane autonomicznie: zachęty, segregacja odpadów i recykling. Japonia może też liczyć na wysoki poziom dyscypliny konsumenckiej. Dla Japonii morze i rybołówstwo są bardzo ważne, a społeczeństwo jest odpowiednio wrażliwe na kwestię zanieczyszczenia mórz. Z tego powodu poparcie dla gospodarki cyrkularnej jest wyższe niż w wielu krajach europejskich. W Europie ludzie skupiają się na zakazach, ale nie biorą pod uwagę, że ślad węglowy jest w rzeczywistości zwiększony poprzez nieużywanie plastiku w wielu obszarach. Na przykład, wysoko powlekanego papieru jako materiału kompozytowego nie da się oddzielić; nie byłby on realną alternatywą. To samo dotyczy szkła, które zużywa więcej energii niż plastik, zarówno przy produkcji, jak i transporcie na duże odległości.

A w jakim stopniu odbywa się wymiana pomiędzy Sumitomo (SHI) Demag a spółką macierzystą w zakresie zrównoważonego rozwoju na poziomie przedsiębiorstwa?

Neutralność klimatyczna odgrywa kluczową rolę w grupie Sumitomo, a prezesi wszystkich zrzeszonych firm muszą dążyć do zrównoważonego rozwoju i neutralności klimatycznej. Najważniejszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest nasze skupienie się na maszynach w pełni elektrycznych, co prowadzi do znacznych oszczędności w emisji CO2. Dziesięć lat temu 20 procent naszych maszyn było w pełni elektrycznych, dziś jest to ponad 80 procent.

Czy jest jeszcze coś do zrobienia?

Tak; ponieważ kwestie zrównoważonego rozwoju i neutralności klimatycznej dotarły teraz również do sektora konsumenckiego; dlatego spodziewam się wzrostu popytu na maszyny całkowicie elektryczne w tym obszarze. Pięć lat temu przestawiliśmy jeden z naszych dwóch zakładów w Niemczech na maszyny w pełni elektryczne. Mimo że w tamtym czasie bardzo trudno było przeforsować tę zmianę - w końcu najpierw zrezygnowaliśmy z zamówienia o wartości 20 procent - nasza decyzja okazała się bardzo dalekowzroczna. Nasze oczekiwania, że rynki będą się zwracać w kierunku zrównoważonego rozwoju i oszczędności energii, okazały się prawdziwe. W wyniku naszej wczesnej decyzji mamy teraz ogromną przewagę konkurencyjną.

Czy pandemia Covid sprawiła, że społeczeństwo stało się bardziej świadome korzyści płynących z zastosowania tworzyw sztucznych?

Nie, przynajmniej jeszcze nie w Europie. W Chinach, na przykład, nacisk kładzie się na higienę przy stosowaniu tworzyw sztucznych. Niemniej jednak w Europie pojawiają się również pozytywne sygnały, takie jak decyzja firmy McDonalds o zastąpieniu dotychczas powszechnie stosowanych opakowań z jednorazowego kartonu trwałymi opakowaniami z tworzyw sztucznych, zintegrowanymi z systemem kaucji w niektórych pilotażowych restauracjach. Jeśli konsumenci zmienią swoje zachowanie i będą również gotowi wydać więcej pieniędzy, wówczas może to doprowadzić do dużego sukcesu w ponownym wykorzystaniu tworzyw sztucznych - zarówno w systemie kaucji, jak i w recyklingu.

Jakie są możliwości zmniejszenia nakładów na materiały?

W ciągu ostatniego roku ceny polimerów gwałtownie wzrosły. Produkowane części z tworzyw sztucznych stają się coraz droższe, ponieważ materiał ma duży wpływ na cenę. Naszą ambicją jest zmniejszenie zużycia materiału poprzez udoskonalenie procesu i umożliwienie naszym klientom produkowania coraz cieńszych ścianek części przy użyciu naszych rozwiązań. Można sobie wyobrazić różne podejścia do technologii materiałowych lub procesowych. Jednym z przykładów może być spienianie, które zmniejsza ilość potrzebnego materiału.

Jak wygląda sytuacja w przypadku materiałów nadających się do kompostowania i recyklingu?

Zasadniczo przetwórcy potrzebują zachęt finansowych, aby przestawić się na takie materiały. Najtrudniej jest osiągnąć jakość kawałków z recyklingu, ale także z kompostu, która jest porównywalna z materiałem pierwotnym. Przetwarzanie recyklatów samo w sobie nie jest wyzwaniem technologicznym nie do pokonania. W końcu przetwarzamy wiele materiałów, a recyklaty poszerzyły zakres materiałów. Wyzwaniem jest tutaj kontrola niejednorodnych właściwości materiału poprzez inteligentne monitorowanie procesu. Dużą nadzieję dają producenci materiałów, którzy ciężko pracują nad stabilizacją i poprawą właściwości materiałów, co jest bardzo obiecujące. Ograniczenia dotyczące wykorzystania recyklatów zależą od ich czystości.

Jaki jeszcze wkład może wnieść Państwa firma w zakresie maszyn, aby zwiększyć zrównoważony rozwój?

Całkowite skupienie się na elektryczności. W Europie prawie co druga maszyna jest teraz w pełni elektryczna. Maszyny całkowicie elektryczne są przyszłością i po ich sukcesie w medycynie i elektronice, udział maszyn całkowicie elektrycznych rośnie w opakowaniach, a teraz także w sektorze motoryzacyjnym. W pełni elektryczne wtryskarki wymagają mniej energii, mniej wody, mniej smarowania olejem, mniejszego wykorzystania materiałów, co w zasadzie oznacza znacznie mniej zasobów. Weźmy za przykład 350-tonową maszynę w pełni elektryczną: w porównaniu z maszyną hydrauliczną w tej samej klasie siły zamykania, maszyna w pełni elektryczna wytwarza rocznie od 40 do 80 procent mniej CO2.

 

Wypowiedź wideo Gerda Liebiga: https://vimeo.com/655340619