Pierwszy w branży: Ekskluzywna prezentacja w pełni elektrycznej serii na targach Fakuma 2023

Po raz pierwszy w historii targów, stoisko Sumitomo (SHI) Demag na targach Fakuma 2023 (B1-1105) obejmuje całkowicie elektryczne maszyny. Firma prezentuje opcje z platformy IntElect dla procesorów każdej wielkości, działających w każdym sektorze produkcyjnym, wytwarzających każdy rodzaj aplikacji. Ze szczególnym naciskiem na automatyzację i LSR.

Na ośmiu wystawach, w tym czterech na stoisku firmy (hala B1, stoisko 1105), pokazy na żywo zaprezentują również doświadczenie Sumitomo (SHI) Demag w przetwarzaniu LSR na dwóch różnych rynkach -   motoryzacyjnym i stomatologicznym. Kolejną atrakcją partnerstwa będzie pierwsza w branży ogrodniczej maszyna z bezkonkurencyjnej serii szybkich maszyn El-Exis SP. Wskazując na wyzwania związane z pracą i produktywnością, przed którymi stoją obecnie przetwórcy, firma prezentuje również swoje szerokie kompetencje w zakresie automatyzacji.

Odzwierciedlając kryzys energetyczny, koszty materiałów, możliwość recyklingu i wyzwania związane z produktywnością, które nadal utrzymują się dla globalnych przetwórców polimerów, firma Sumitomo (SHI) Demag przyspieszyła swoje strategiczne plany wprowadzenia portfolio maszyn IntElect na każdy rynek. Po osiągnięciu 80 000. instalacji IntElect rok temu, dodanie dodatkowych obszarów zastosowań na targach Fakuma, w tym wysokowydajnej maszyny IntElect S do cienkościennych opakowań w średnim zakresie siły zamykania, było naturalnym przejściem dla światowego lidera wśród dostawców w pełni elektrycznych maszyn do formowania.

 

Idealna do pakowania

Maszyna IntElectS o sile zamykania 220 ton, osiągająca czas cyklu poniżej 4 sekund, została zaprezentowana na głównym stoisku. Stanowi ona bezpośrednią odpowiedź na jeden z głównych zmiennych kosztów operacyjnych ponoszonych obecnie przez firmy zajmujące się formowaniem opakowań masowych - zużycie energii. Zaprojektowana specjalnie do przetwarzania opakowań o wąskiej tolerancji i cienkich ściankach przy prędkościach wtrysku sięgających 350 mm/s, na żywo prezentuje produkcję pokrywek IML nadających się do recyklingu o masie 28 gramów do pojemników na margarynę o pojemności 500 ml. Przy użyciu 4-gniazdowej formy wtryskowej dostarczonej przez Bazigos, pokrywki są wykonane z polipropylenu Borealis, materiału monomerowego, który w 100% nadaje się do recyklingu. Z maszyną zintegrowany jest robot boczny firmy Campetella, specjalisty w dziedzinie automatyzacji, który skutecznie usuwa pokrywki z narzędzia formującego, układając je na przenośniku taśmowym.

We współpracy z wieloletnim partnerem Campetella, w hali A7, stoisko 7208, Sumitomo (SHI) Demag zaprezentuje, w jaki sposób producenci doniczek ogrodniczych mogą zwiększyć swoją przewagę konkurencyjną dzięki szybkoobrotowej hybrydzie El-Exis SP 250. Definiując wydajność produkcji, ta komórka Fakuma składa się z 6-gniazdowego narzędzia do formowania dostarczonego przez specjalistę od doniczek Glaroform. Przy masie wtrysku 55 gramów, cienkościenne aplikacje tego rodzaju wymagają najszybszej prędkości wtrysku oraz dynamiki otwierania i zamykania. Produkując sześć doniczek co 3,5 sekundy z materiału PP pochodzącego z recyklingu mechanicznego dostarczonego przez firmę Borealis, robot Campetella z bocznym wejściem szybko usuwa i układa je na przenośniku.

 

Dwie możliwości zobaczenia pakietu LSR IntElect w akcji

Na swoim głównym stoisku firma Sumitomo (SHI) Demag zaprezentuje swoje przykładowe kompetencje w zakresie przetwarzania LSR w wielu gniazdach, w tym kompatybilność z interfejsem OPC-UA, na w pełni elektrycznej wtryskarce IntElect 180/570-250. W czasie cyklu wynoszącym zaledwie 19 sekund ten pakiet IntElect LSR wyprodukuje 256 pojedynczych 15-gramowych uszczelek z pojedynczego drutu z absolutną precyzją i stabilnością.

Firma RICO, specjalista w dziedzinie oprzyrządowania LSR, dostarczyła 256-gniazdowy system otwartych narzędzi. Materiał Elastosil firmy Wacker jest dozowany za pomocą systemu dozowania dostarczonego przez Reinhardt-Technik. Po każdym strzale zintegrowany robot Sepro usuwa części i umieszcza je w systemie rur gniazdowych. Charakteryzujący się niskim zużyciem energii, ten pełny pakiet LSR obejmuje jednostkę wtryskową, robota, próżnię i odpowietrzanie. Aby zapewnić pełną identyfikowalność komponentów, interfejs OPC łączy się z danymi przetwarzania IntElect w czasie rzeczywistym.

Odwiedzający stoisko Reinhardt-Technik (hala A3, stoisko 3313) będą mieli okazję zobaczyć inny sektor, w którym przetwarzanie LSR jest powszechne. Produkcja chirurgicznych osłon dentystycznych wymaga połączenia najcieńszych ścianek i grubszych geometrii. Aby osiągnąć ten poziom precyzji formowania LSR, specjaliści od zastosowań w służbie zdrowia EMDE MouldTec dostarczają 4-gniazdowe narzędzie do formowania, które mieści się w dużej przestrzeni narzędziowej IntElect 75/420-65. Produkując komponenty dentystyczne bez zadziorów w 25 sekund, robot Sumitomo (SHI) Demag SAM-C5 delikatnie wyjmuje i umieszcza pokrywy dentystyczne w pojemnikach, zapewniając, że standardy higieny nigdy nie zostaną naruszone. 

 

Niekończące się opcje automatyzacji

Kontynuując uzupełnianie kompetencji firmy w zakresie całkowitej integracji i automatyzacji, robotyka będzie dominować na głównym stoisku Sumitomo (SHI) Demag, a także na czterech stoiskach partnerskich.

Koncentrując się na "łatwej automatyzacji", gama SAM-C, obejmująca robota SAM-C5 z uchwytem kartezjańskim&box, a także rozwiązanie SAM-C3 z uchwytem&place, pokazuje możliwości zajmowania niewielkich powierzchni, jakie zapewniają te zastrzeżone roboty.

Dowodem na to jest kompaktowy, w pełni zautomatyzowany eksponat IntElect 75. Produkujący 25-gramowe suwmiarki co 22 sekundy przy użyciu narzędzia 2+2 i polistyrenu firmy Ineos, robot liniowy SAM-C5 "handle&box" oferuje użytkownikom wydajne funkcje przenoszenia i w pełni zintegrowane sterowanie robotyczne. W skład tej celi wchodzi system magazynowy i przenośnikowy z buforem i zintegrowaną jednostką boksującą przeznaczoną do transportu pojemników przemysłowych o standardowych rozmiarach. Każdy element został zaprojektowany przez ekspertów ds. automatyzacji z firmy Sumitomo (SHI) Demag. Zależny od narzędzia system buforowy jest dostępny z opcjonalnym usuwaniem robota i przełącznikiem QS lub bez nich.

Kolejna maszyna IntElect 75 na głównym stoisku demonstruje możliwości uchwytu SAM-C3&place. W połączeniu z przenośnikiem taśmowym i frezarką wlewków, każdy element procesu formowania wtryskowego jest zamknięty w celi produkcyjnej o niskiej wysokości. Nieprzerwanie, ten eksponat będzie produkował dwie pokrywy konsumenckie wykonane z polietylenu o wysokiej gęstości, dostarczonego przez MOL Group. Podczas 25-sekundowego cyklu do każdej z dwóch wnęk formy wtryskiwane są 32 gramy materiału, a kartezjańska pionowa oś teleskopowa wyciąga części i umieszcza je na zamkniętym przenośniku.

 

Indywidualne projekty automatyzacji dopasowane do aplikacji

Wychodząc naprzeciw bardziej złożonym i specyficznym dla branży wymaganiom, Sumitomo (SHI) Demag kontynuuje współpracę z licznymi partnerami z branży i automatyzacji - wszyscy są ekspertami w swoich dziedzinach.

Dwa szybkie eksponaty IntElect uzupełniają spersonalizowaną i zautomatyzowaną ofertę Fakuma. Na scenie Sepro (hala A1, stoisko 1203) cztery kubki co 4 sekundy będą formowane na maszynie IntElect S 130/520-460 przy użyciu polipropylenu firmy MOL Group. Wyciąganiem i przechowywaniem każdego elementu z 4-gniazdowego narzędzia do formowania dostarczonego przez Kebo zajmuje się wydajny, wielozadaniowy, szybki robot liniowy Sepro.

Producentom z branży medycznej i opieki zdrowotnej zaleca się odwiedzenie kompaktowego stanowiska "pod klucz" na stoisku Hekuma (hala A7, stoisko 7202). Pełny pakiet medyczny prezentuje kompetencje firmy Sumitomo (SHI) Demag w zakresie produkcji mikroelementów o bardzo wąskiej tolerancji w dużych ilościach z największą prędkością. Wykorzystując technologię dynamicznego napędu bezpośredniego na maszynie IntElect S 100/470-250 zgodnej z wymogami pomieszczeń czystych i GMP, odwiedzający mogą zobaczyć, jak 32 idealnie proste końcówki pipet są produkowane, wyjmowane z formy i umieszczane w odpowiednich stojakach w czasie poniżej 5 sekund. 32-gniazdowe narzędzie firmy Schöttli zapewnia równomierne wypełnienie każdego gniazda 9 gramami polipropylenu, a 6-osiowy system chwytaków HEKUtip zaprojektowany przez firmę HEKUMA automatyzuje proces wyjmowania z formy i kontroli jakości.