Transakcje zawarte na Swiss Plastics Expo dzięki imponującej wystawie

Gdy Swiss Plastics Expo 2023 dobiegło końca, Peter Kirst, dyrektor generalny MAPAG Maschinen AG z Berna, reprezentujący Sumitomo (SHI) Demag w Szwajcarii, oraz menedżer produktu Urs Kocher, zastanawiają się nad pozytywnymi perspektywami. Kirst sugeruje, że chociaż liczba odwiedzających stoisko wydawała się na poziomie sprzed pandemii, liczba merytorycznych dyskusji i powstających projektów zapewnia optymistyczny obraz rynku. "Pomimo obecnej niepewności makroekonomicznej, w tym wojny na Ukrainie, zakłóconych łańcuchów dostaw, wyzwań energetycznych i inflacji, odwiedzający byli optymistycznie nastawieni do przyszłości. Wydawało się, że nie ma wahań ani powściągliwości, zwłaszcza w środę" - wyjaśnia Kirst.

Targi przyciągnęły głównie odwiedzających z Austrii, Szwajcarii i sąsiednich regionów, w tym z południowych Niemiec i Vorarlbergu, a dyrektor generalny zauważył również silny kontyngent zainteresowanych stron podróżujących na targi z Francji. "Reprezentując cały łańcuch przetwórstwa tworzyw sztucznych i przyciągając międzynarodową publiczność, tegoroczna azjatycka delegacja była bardziej powściągliwa. Tematy wielokrotnie omawiane na naszym stoisku odzwierciedlały punkty szczególnie interesujące dla rynku szwajcarskiego. Mianowicie efektywność energetyczna, precyzja i czystość - wszystkie te cechy charakteryzują serię w pełni elektrycznych wtryskarek Sumitomo (SHI) Demag" - zauważył Kirst.

Prezentując nową szybką maszynę IntElect S 75 ton, firma Sumitomo (SHI) Demag pokazała również swoje wewnętrzne możliwości w zakresie automatyzacji, prezentując uchwyt&place SAM-C robota znajdującego się wewnątrz gniazda produkcyjnego. We współpracy z firmą Maxon Motor AG, odwiedzający byli świadkami formowania krytycznego komponentu używanego w sterylnych, precyzyjnych napędach silnikowych. Napędy te zostały wykorzystane przez roboty NASA do zbierania próbek gleby na Marsie.

Napędy te, do których Maxon dostarczył oprzyrządowanie wystawowe, są specjalnie zaprojektowane do zastosowań medycznych, w tym implantów ludzkich, pomp insulinowych, robotów chirurgicznych, respiratorów, respiratorów i innych. Aby uniknąć skażenia mikrobiologicznego, silnik, przekładnia i enkoder muszą być produkowane w sterylnym środowisku i spełniać rygorystyczne normy ISO klasy 8 dla pomieszczeń czystych oraz GMPc.

Biorąc pod uwagę priorytet czystości, IntElect S 75 ton oferuje w pełni skonfigurowaną, kompaktową, w pełni elektryczną wtryskarkę. Oferuje jednak również precyzję wymaganą do produkcji złożonych i drobnych struktur, w tym zastosowań z mikrotolerancjami. "Zintegrowany całkowicie elektryczny napęd bezpośredni umożliwia produkcję w pomieszczeniach czystych, zapewniając optymalną powtarzalną dokładność bez wahań procesu" - podkreśla Kirst. Jedną z kluczowych zalet tych napędów elektrycznych jest możliwość sterowania osią liniową z prędkością przekraczającą 500 mm/s. Bez obracających się pasów, napędy nie muszą pracować tak intensywnie. Dzięki temu zużywają znacznie mniej energii.

"W połączeniu z zajmującym niewiele miejsca robotem SAM-C, obudową ochronną i przenośnikiem taśmowym, wystawa doskonale zilustrowała interakcję między maszyną a robotem usuwającym w jednej komórce" - dodaje Kirst.

Aby zademonstrować efektywność energetyczną i ekonomiczną komórki produkcyjnej, na stoisku przeprowadzono ekscytujące porównanie na żywo. Umieszczając czajnik obok IntElect S, zmierzono zużycie energii dla obu urządzeń. Wtryskarka zużywała średnio 1,4 kW/h, podczas gdy urządzenie gospodarstwa domowego 2,3 kW/h. Dodatkowo, odwiedzający przestrzeń cyfrową na stoisku otrzymali wgląd w projekt oprogramowania myAssist firmy Sumitomo (SHI) Demag. Oprogramowanie to przyczynia się do lepszej przejrzystości procesów i precyzyjnego śledzenia, co z kolei zwiększa wydajność i produktywność. Wyjaśniając korzyści płynące z cyfrowego rozwiązania, ekspert dodaje: "To wszystko może pomóc zredukować ilość złomu komponentów do minimum i zapewnić wyższą dostępność maszyn w dłuższej perspektywie".

Ponadto bfa solutions ltd po raz trzeci zaprezentowała swoje zrównoważone i skalowalne rozwiązania na stoisku w Lucernie. Wraz z MAPAG Maschinen AG, obie firmy z powodzeniem współpracowały przy wspólnych projektach, pomagając klientom w uzyskaniu, wizualizacji i ocenie dokładnych danych generowanych z ich systemu produkcyjnego.

 

30 lat partnerstwa

 

W tym roku Sumitomo (SHI) Demag i MAPAG Maschinen AG świętują 30-lecie współpracy. Agencja, działająca w Szwajcarii i Księstwie Liechtensteinu od kwietnia 1993 roku, pomogła ugruntować pozycję Sumitomo (SHI) Demag jako rozpoznawalnej marki branżowej i jednego z wiodących dostawców wtryskarek w Szwajcarii. Liczby i warunki rynkowe świadczą o sukcesie agencji w kraju.

"Na przykład dzięki IntElect posiadamy obecnie największy udział w całkowicie elektrycznych wtryskarkach na lokalnym rynku", zastanawia się Kirst. Jego firma obsługuje obecnie ponad 50 klientów, którzy łącznie korzystają z ponad 650 wtryskarek dostarczonych przez japońsko-niemieckiego producenta maszyn.

MAPAG to firma zajmująca się dystrybucją i serwisem dóbr inwestycyjnych, działająca w branży farmaceutycznej, chemicznej, spożywczej, kosmetycznej, tworzyw sztucznych i opakowań. Zatrudnia około 20 pracowników podzielonych na wyspecjalizowane zespoły, obejmujące sprzedaż wewnętrzną, wsparcie terenowe i serwisowe. Klienci obsługiwani przez MAPAG to duże korporacje i średnie firmy z branży motoryzacyjnej, opakowaniowej, medycznej, mikro i precyzyjnej. MAPAG świadczy również usługi wsparcia technicznego w zakresie formowania wtryskowego, obejmujące automatyzację, konserwację i kwalifikację maszyn.