Pełna prędkość: Sumitomo (SHI) Demag rozszerza platformę w pełni elektrycznych cykli szybkich

Firma Sumitomo (SHI) Demag, opracowana specjalnie z myślą o wysokonakładowych zastosowaniach w branży opakowaniowej, medycznej i motoryzacyjnej, wymagających najwyższej precyzji przetwarzania w najkrótszym czasie cyklu, przyspiesza globalną ekspansję platformy IntElect.

Wypełniając ważną lukę na rynku produkcji masowej, zwłaszcza opakowań cienkościennych, firma wprowadza nowe rozmiary w swojej ofercie w pełni elektrycznych, wysokowydajnych wtryskarek IntElect S, w tym maszyny o średniej sile zamykania (mid-size) o masie 220 i 450 ton. Peter Gladigau, Product Manager serii IntElect, podkreśla, że dzięki tej najnowszej premierze wtryskarki wymagające szybkości cyklu od 3 do 12 sekund nie muszą już iść na kompromis w żadnym aspekcie produktywności, efektywności energetycznej oraz szybkości i stabilności przetwarzania.

Rozszerzając serię IntElect S, firma Sumitomo (SHI) Demag zdecydowanie dąży do otwarcia rynku całkowicie elektrycznych maszyn do formowania i związanych z tym korzyści dla jeszcze większej liczby zastosowań, w tym dla elementów o małej masie i wąskich tolerancjach. IntElect S, umieszczona pomiędzy konwencjonalną serią elektrycznych maszyn IntElect a nową szybkobieżną wtryskarką do opakowań PAC-E, jest przeznaczona dla przetwórców tworzyw sztucznych, którzy masowo produkują elementy o wąskich tolerancjach i cienkich ściankach z największą prędkością.

"Czasy cyklu od trzech do dwunastu sekund i prędkości wtrysku do 350 mm/s to typowy zakres tej maszyny" - informuje Gladigau. Zwraca on szczególną uwagę na odporne, wysokowydajne napędy, krótsze wrzeciona zaciskowe i dłuższą żywotność. Kulminacją jest szybsze przyspieszenie prędkości wtrysku, aby osiągnąć średnio jedną sekundę oszczędności czasu cyklu w porównaniu do standardowego modelu IntElect.

Seria IntElect S jest przeznaczona do zastosowań o wysokiej wydajności, z najkrótszymi cyklami, wysoką przepustowością materiału, co zwykle wiąże się z wyższym zużyciem energii, potwierdza Gladigau. "Biorąc pod uwagę szybki wzrost cen energii, przeciwdziałanie wpływowi na rosnące koszty produkcji poprzez wyższą produktywność, powtarzalność przetwarzania i zmniejszenie ilości odpadów jest coraz bardziej konieczne w odniesieniu do konkurencyjności. Z tego właśnie powodu zainteresowanie rynku naszą serią IntElect S utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie" - informuje kierownik produktu.

Wskazując na obecne wyzwania energetyczne, w przypadku zastosowań opakowaniowych, IntElect S może obniżyć zużycie energii do poziomu od 0,25 do 0,32 kilowatogodzin na kilogram, stwierdza Gladigau. W porównaniu z maszynami hybrydowymi, IntElect S jest uosobieniem wydajności produkcji masowej. Zwiększona wydajność produkcji w połączeniu z oszczędnością dziesiątek tysięcy euro rocznie na energii może spowodować jeden z najszybszych zwrotów z inwestycji.

Porównując czasy suchego cyklu na cienkościennych produktach opakowaniowych z równoważnymi systemami elektrycznymi na rynku, IntElect S pozostaje w czołówce innowacji i efektywności energetycznej, zapewnia Gladigau.

Wyposażony w zoptymalizowany ruch narzędzia, pozycję dyszy, ruchy wtrysku i wyrzutnika oraz prędkość dozowania, model IntElect S przewyższa poprzednie generacje maszyn IntElect. "Zwiększenie wydajności systemu odzyskiwania energii hamowania w IntElect nie tylko poprawia efektywność energetyczną, ale także wydłuża żywotność komponentów elektrycznych i kondensatorów. Zweryfikowane przez obszerne testy trwałości maszyn i części w cyklu życia, zauważa Gladigau. Wrzeciona zaciskowe testowane w najcięższych warunkach nie wykazały żadnych dowodów na widoczne zużycie po milionach cykli. Gwarantuje to bezpieczną pracę maszyny, nawet w zastosowaniach o najszybszych cyklach.