Pomoc przetwórcom opakowań masowych w oszczędzaniu energii na targach Fakuma 2023

Producenci opakowań wielkoseryjnych specjalizujący się w zastosowaniach cienkościennych mogą teraz obniżyć zużycie energii. Na targach Fakuma 2023 (hala B1, stoisko 1105) firma Sumitomo (SHI) Demag zaprezentuje swoją najnowszą w pełni elektryczną maszynę pakującą.

Sumitomo (SHI) Demag Plastics Machinery GmbH, Schwaig - Październik 2023.

Przeciwdziałając rosnącym kosztom materiałów, energii, pracy i kosztów operacyjnych, Sumitomo (SHI) Demag celowo koncentruje swoje wysiłki na wspieraniu producentów opakowań o szybkim cyklu, aby zoptymalizować wydajność, zwiększyć rentowność i osiągnąć cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ponieważ opakowania nienadające się do recyklingu mają zostać zakazane na rynku UE do 2030 r., nowy członek R-Cycle potwierdzi również, w jaki sposób opakowania In Mould Label (IML) spełniają przyszłe wymagania dotyczące możliwości recyklingu.

 

Osiągając szybki czas cyklu suszenia wynoszący 1,6 sekundy, główny eksponat opakowaniowy, 220-tonowa maszyna IntElectS, bezpośrednio odnosi się do jednego z głównych zmiennych kosztów operacyjnych dla dzisiejszych form do masowego pakowania - zużycia energii. Podczas testów seria IntElectS wykazała oszczędność energii na poziomie od 40 do 50 procent w porównaniu z systemami hybrydowymi.

IntElectS jest przeznaczony specjalnie dla przetwórców tworzyw sztucznych produkujących masowo pokrywki i pojemniki o wąskiej tolerancji i cienkich ściankach przy największych prędkościach, stwierdza Arnaud Nomblot. Dyrektor ds. rozwoju biznesu w dziale opakowań wyjaśnia: "Czasy cyklu od trzech do dwunastu sekund i prędkości wtrysku do 350 mm/s to typowy zakres tej nowej, w pełni elektrycznej serii".

Podczas pokazu na żywo 220-tonowa maszyna IntElectS będzie produkować pokrywki IML o wadze 28 gramów do pojemników na masło i margarynę o pojemności 500 ml na czterogniazdowej formie dostarczonej przez Bazigos. Wszystkie pokrywki będą wykonane z w pełni nadającego się do recyklingu materiału z portfolio Borealis Bornewable™, który nie wpływa negatywnie na wydajność. Aby dalsze przetwarzanie i późniejszy recykling były jak najbardziej wydajne, wystawa umożliwia korzystanie z cyfrowych kart produktu za pośrednictwem R-Cycle. Oznacza to, że każdy pojemnik zawiera dynamiczne dane dotyczące zużytego materiału, do których można łatwo uzyskać dostęp za pomocą etykiety z kodem QR. Z maszyną zintegrowany jest robot boczny firmy Campetella, specjalisty w dziedzinie automatyzacji, który skutecznie usuwa pokrywki z narzędzia formującego, układając je na przenośniku taśmowym.

Nomblot wyjaśnia, co oznacza ta premiera IntElectS dla producentów poszukujących wyższej produktywności:  "Dzięki optymalizacji ruchu narzędzia, pozycji dyszy, prędkości dozowania oraz ruchów wtryskiwacza i wypychacza, osiągnęliśmy oszczędność czasu cyklu o jedną sekundę w porównaniu do standardowego modelu IntElect".

Mając na uwadze zmniejszenie zużycia energii, Nomblot dodaje: "Wahające się koszty energii powodują niepewność. Szczególnie dla producentów masowych, gdzie energia jest najwyższym i najbardziej nieprzewidywalnym wydatkiem. Aby temu przeciwdziałać, niezbędna jest powtarzalność przetwarzania i zmniejszenie ilości odpadów".

 

Moc doniczek

Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na bardziej ekologiczne przestrzenie i wprowadzenie pionowych ogrodów, globalna produkcja doniczek i donic będzie nadal rosła w nadchodzących latach. We współpracy z wieloletnim partnerem Campetella, w hali A7, stoisko 7208, Sumitomo (SHI) Demag zaprezentuje, w jaki sposób globalni producenci doniczek mogą zwiększyć swoją przewagę konkurencyjną dzięki szybkoobrotowej hybrydzie El-Exis SP 250.

Uosobienie wydajności produkcji, komórka Fakuma składa się z sześciogniazdowego narzędzia formującego firmy Glaroform. Opisując wyjątkowość zastosowania tego produktu, Nomblot wyjaśnia: "Pomimo niezwykle wysokich wolumenów produkcji, precyzja formowania jest równie ważna. Cienkościenne aplikacje tego rodzaju wymagają najszybszej prędkości wtrysku oraz dynamiki otwierania i zamykania. Osiągnięcie idealnie wyśrodkowanych otworów drenażowych przy masie wtrysku 55 gramów wymaga równomiernego rozprowadzenia stopionego materiału w każdej wnęce". Bardzo wytrzymałe płyty pomagają zwiększyć wydajność, a system odzyskiwania energii maszyny obniża koszty produkcji.

Ta maszyna będzie produkować sześć doniczek co 3,5 sekundy z materiału PP pochodzącego z recyklingu mechanicznego, dostarczonego przez firmę Borealis. Robot Campetella z bocznym wejściem będzie usuwał i układał doniczki na przenośniku.

 

Zrównoważone prędkości

Utrzymanie wysokich prędkości przetwarzania w połączeniu z redukcją masy cienkościennych i energooszczędnością całkowicie elektrycznych napędów bezpośrednich stanowi podstawę strategii pakowania Grupy, potwierdza Nomblot. Do niedawna dopasowanie siły ruchu i prędkości hybrydowych maszyn pakujących było niewyobrażalne. Jednak dzięki 80 000 w pełni elektrycznych maszyn IntElect zainstalowanych na całym świecie, firma Sumitomo (SHI) Demag połączyła całe swoje doświadczenie rynkowe z wiedzą na temat zastosowań, aby zapewnić przetwórcom opakowań wydajność i niezawodność, a także oszczędność energii.

Wszystko to dzięki naszej technologii napędów bezpośrednich, podkreśla Nomblot. "Opracowana wyłącznie dla maszyn formujących przez naszą japońską firmę macierzystą, producenci opakowań mogą teraz zoptymalizować wszystkie warunki produkcji i osiągnąć oszczędności energii przekraczające 70 procent, a nawet krótsze czasy cykli w porównaniu z konwencjonalnymi maszynami formującymi".