SAM Automatyzacja & Digital Monitoring debiutuje na rynku włoskim

Na targach PLAST 2023 w Mediolanie Sumitomo (SHI) Demag Italia prezentuje serię robotów własnej marki, a także dwie energooszczędne i kompaktowe maszyny IntElect wyposażone w narzędzia cyfrowe i zdalne monitorowanie.

Hala 24, stoisko D152 - od 5 do 8 września 2023 r.

Sumitomo (SHI) Demag Plastics Machinery (Italia) prezentuje dwie najnowocześniejsze maszyny na targach PLAST 2023. Z głównymi tematami koncentrującymi się na zrównoważonym rozwoju i oszczędności energii, dwa energooszczędne 130-tonowe modele IntElect wyposażone w monitorowanie myConnect i zdalną diagnostykę zajmują centralne miejsce na stoisku D152 w hali 24.

Prezentując się jako kompleksowy dostawca zaawansowanych i zrównoważonych, w pełni elektrycznych systemów formowania wtryskowego, Sumitomo (SHI) Demag wprowadzi na rynek włoski swoje systemy stanu maszyn. Modułowa platforma myConnect, podłączona zarówno do kompaktowej maszyny IntElect Automotive, jak i wielokomponentowej maszyny IntElect Multi, zapewnia narzędzia do ciągłego monitorowania parametrów maszyny i danych produkcyjnych z dowolnego miejsca. 

Zaprojektowana w celu zminimalizowania zakłóceń i utrzymania harmonogramów produkcji, szeroka gama różnych funkcjonalności zostanie zademonstrowana na dedykowanym terminalu do digitalizacji firmy. Odwiedzający będą mogli zobaczyć na żywo dane przechwytywane z obu gniazd produkcyjnych IntElect.

Oczekuje się, że czterodniowe wydarzenie przyciągnie ponad 60 000 odwiedzających, a dyrektor generalny Paolo Zirondoli podkreśla znaczenie włoskiego rynku i możliwości sektorowych. "Opakowania i branża medyczna nadal osiągają dobre wyniki, a dobra konsumpcyjne pozostają tak samo ważne jak zawsze. Wszystkie te branże są obsługiwane przez naszą w pełni elektryczną serię maszyn IntElect. Popyt na te wydajne maszyny pozostaje wysoki".

Zirondoli dodaje, że klienci coraz częściej poszukują kompletnych pakietów produkcyjnych, w tym maszyn i zintegrowanej robotyki, twierdząc, że chcą "wszystkiego z jednego źródła".  Potwierdzając wartość możliwości pozyskiwania robotów zaprojektowanych specjalnie dla wtryskarek, dodaje: "SAM (Sumitomo (SHI) Demag. Automatyzacja. Machine) to nasza własna seria robotów. W pełni zintegrowana z gniazdem produkcyjnym, klienci mogą teraz korzystać z niewielkiego obszaru formowania wtryskowego, obejmującego roboty i technologię transportu materiałów". Będzie to pierwsza prezentacja firmy SAM Automatyzacja na rynku włoskim.

Dzięki standardowemu przemysłowemu systemowi komunikacji "IO-Link", inteligentne czujniki i siłowniki mogą być podłączone do systemu automatyzacji. Oznacza to, że seria SAM w pełni spełnia przyszłe wymagania Przemysłu 4.0 i Smart Manufacturing. Ponadto wszystkie roboty są wyposażone w oprogramowanie internetowe myConnect firmy Sumitomo (SHI) Demag. Daje ono klientom bezpośredni dostęp do szerokiej gamy w pełni sieciowych usług wsparcia, które pomagają lepiej zarządzać nieefektywnością, obniżać koszty, optymalizować całkowity koszt posiadania, rozwiązywać błędy i minimalizować przestoje.

Na stoisku PLAST prezentowany jest robot IntElect 130/520-560 wyposażony w uchwyt SAM-C5&place . Produkująca osłonę drążka przekładni samochodowej cela wyposażona jest w zsynchronizowany przenośnik taśmowy. Każdy element procesu formowania wtryskowego jest zamknięty w celi produkcyjnej o niskiej wysokości, która jest do 50 procent mniejsza niż konwencjonalne, w pełni zamknięte celi. "W połączeniu z całkowitym sterowaniem maszyną, pełną integracją mechaniczną i programową, klapą ochronną zabezpieczającą operatorów oraz rozsuwanymi drzwiami, otrzymujemy kompaktową celę produkcyjną, która jest dostarczana z pełnym certyfikatem CE" - informuje dyrektor generalny włoskiej firmy.

Innym ekscytującym eksponatem jest wtryskarka wielokomponentowa IntElect. Demonstrując doświadczenie firmy na tym rynku, IntElect multi 130/520x520-450h-250v posiada drugą, pionowo ustawioną jednostkę wtryskową z elektrycznym stołem obrotowym. Przetwarzając kombinację twardego i miękkiego plastiku - ABS i TPE - odwiedzający mogą zobaczyć elektroniczny kontroler joysticka podczas produkcji, informuje Zirondoli. "Historycznie, maszyny wieloskładnikowe używane na rynku dóbr konsumpcyjnych były projektowane na dużej powierzchni, aby pomieścić narzędzie i stół obrotowy. Zwiększając przestrzeń formy w IntElect Multi, zespołowi Sumitomo (SHI) Demag udało się zaprojektować energooszczędną, dynamiczną, wielokomponentową maszynę, która jest jeszcze bardziej kompaktowa".

Technologia serwo i funkcja równoległa IntElect ma kluczowe znaczenie dla płynnego i szybkiego obrotu formy między wtryskiem pierwszego i drugiego materiału. Oprócz zapewnienia, że komponenty  są idealnie ustawione do otrzymania drugiego wtrysku, ta wyższa precyzja skutkuje znacznie krótszym czasem cyklu w porównaniu do wcześniejszych koncepcji wtrysku wielokomponentowego.