Sumitomo (SHI) Demag koncentruje się na strategicznych kluczowych kompetencjach

Podczas dwuletniego osłabienia rynku, pakt solidarnościowy z pracą w skróconym wymiarze godzin i zwolnieniem z premii był skutecznym środkiem zarządzania kryzysowego dla Sumitomo (SHI) Demag. Obecnie potrzebne są dalsze środki ze względu na znaczne osłabienie rynku w tym roku na poziomie 50%.

Firma, która nadal jest uważana za jednego z największych pretendentów do bezpośredniego sprostania wyzwaniom związanym z wydajnością produkcji na całym świecie, realistycznie podchodzi do nadchodzących trudności inwestycyjnych. Słabość rynku wynika z dalszego spadku gotowości inwestycyjnej w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym i budowlanym. "W perspektywie średnioterminowej nie oczekuje się ożywienia działalności inwestycyjnej w tych sektorach. Doświadczane spadki zostały zaostrzone przez warunki rynkowe poza naszą kontrolą. Podobnie jak w przypadku tych branż, musimy ustalić priorytety w zakresie adaptacji i dostosowania naszych podstawowych kompetencji i zdolności produkcyjnych, aby jak najlepiej wspierać naszych klientów i te szersze transformacje branżowe" - wyjaśnia Christian Maget, dyrektor generalny Sumitomo (SHI) Demag.

 

Dostęp do globalnej sieci produkcyjnej z zakładami w Niemczech, Japonii i Chinach oznacza, że Sumitomo (SHI) Demag ma silną pozycję do dywersyfikacji względnych mocnych stron firmy w celu uzyskania redukcji kosztów i wzrostu wydajności. "Decyzje, które podejmujemy dzisiaj, mają na celu zapewnienie naszej przyszłości w Niemczech i optymalizację wydajności produkcji w całym procesie produkcyjnym" - dodaje Christian Maget.

 

Nowy CEO firmy jest przekonany, że koncentracja na wiedzy inżynieryjnej i automatyzacji w Niemczech oraz redukcja prostszych zadań produkcyjnych była zawsze strategicznym kierunkiem. "Istnieje wyraźna przewaga konkurencyjna wynikająca z oparcia naszych obszarów specjalizacji w tych doświadczonych w produkcji lokalizacjach i czerpania korzyści z ugruntowanych łańcuchów dostaw. Obecne wyzwania rynkowe po prostu zmusiły nas do ponownej oceny i przesunięcia tych planów o kilka lat" - mówi Christian Maget.

 

Koncepcja solidarności nadal stoi na czele planowanej redukcji zatrudnienia wraz ze zmianami strukturalnymi w produkcji w niemieckich zakładach. Głównym celem jest zaoferowanie atrakcyjnych pakietów wcześniejszych emerytur. "Po 4 latach kryzysu rynkowego i zniknięciu ważnych rynków, takich jak Rosja, nasz silny wzrost udziału w rynku i nasza pozycja lidera na rynku maszyn w pełni elektrycznych nie są już wystarczające, aby zrekompensować ten kryzys rynkowy. Nie widzimy obecnie żadnego ożywienia rynku we wspomnianych sektorach ani w tym, ani w następnym roku. Ponieważ kryzys rynkowy w sektorze wtryskarek nie ogranicza się do Niemiec, ale dotyczy dużej części Europy, USA i Chin, nie możemy już rekompensować go poprzez naszą międzynarodową działalność", komentuje Anatol Sattel, CSO Sumitomo (SHI) Demag.

 

W wyniku strategicznej synergii między japońską siedzibą firmy a zakładami produkcyjnymi w Chinach, korzyści płynące z nowej struktury produkcji są wielorakie. Redukcja kosztów i poprawa wydajności nie tylko przyspieszają czas budowy maszyn, ale także poprawiają globalną dostępność portfolio całkowicie elektrycznych maszyn firmy. Dzięki temu Sumitomo (SHI) Demag może płynniej dostosowywać się do zmieniających się warunków rynkowych i rozszerzać swój globalny zasięg.

 

Anatol Sattel dodaje: "Daje nam to wyraźną przewagę strategiczną i zorientowaną na klienta, ponieważ pozwala na zwinną produkcję i lokalną automatyzację oraz masową personalizację w oparciu o wymagania klientów i usług". Chociaż archetypowy model budowy maszyn stale się zmienia, w pełni elektryczny pozostaje naszą przewagą konkurencyjną i wydajnościową".