Sukces dzięki synergii

Wartość przybiera wiele form. Jednak dla pewnej włoskiej firmy specjalizującej się w produkcji samochodowych i przemysłowych silników prądu stałego, Sumitomo (SHI) Demag to znacznie więcej niż dostawca maszyn. Współpraca, wsparcie konsultingowe i praktyczne wskazówki dostarczane przez Sumitomo (SHI) Demag konsekwentnie przez ostatnie dwie dekady okazały się nieocenione dla Electro-Parts S.p.A, która w 2002 r. uruchomiła dedykowany wewnętrzny zakład formowania. Od wykorzystania swojego głębokiego doświadczenia w zakupie i pozyskiwaniu plastikowych komponentów do swoich silników do obecnej własnej produkcji 30 milionów precyzyjnych komponentów rocznie, włoska firma ma teraz ambitną misję penetracji nowych rynków.

Przez 20 lat firma Electro-Parts S.p.A z siedzibą w Bossolasco w północnych Włoszech wyrobiła sobie solidną reputację jako producent wysokiej jakości silników prądu stałego i przekładni wykorzystywanych głównie w sektorze motoryzacyjnym. Jednak poleganie na jednym zewnętrznym dostawcy mogło zniweczyć przyszłe ambicje strategiczne na przełomie wieków. Aby zabezpieczyć przyszłość firmy, dyrektor generalny Marco Falcone wstępnie zwrócił się do obecnego dyrektora zarządzającego Sumitomo (SHI) Demag we Włoszech Paolo Zirondoli, aby zbadać wykonalność utworzenia własnego warsztatu form.

Porada Paolo okazała się nieoceniona. Przy wsparciu Sumitomo (SHI) Demag, Electro-Parts opracował plan działania, aby wprowadzić formowanie swoich precyzyjnych komponentów we własnym zakresie. Zaczynając od maszyn z napędem hydraulicznym, dziś flota firmy składa się z 14 wtryskarek Sumitomo (SHI) Demag, w tym dziewięciu precyzyjnych, całkowicie elektrycznych, pracujących na trzy zmiany dziennie, w tym na nocną zmianę.

Dyrektor generalny Marco Falcone wspomina kluczowy moment, w którym firma Electro-Parts przestawiła się z podwykonawstwa produkcji komponentów na formowanie we własnym zakresie i chwali ciągłe wsparcie doradcze oraz podejście "kompleksowego rozwiązania". "Wsparcie Sumitomo (SHI) Demag w uruchomieniu tego projektu było nieocenione. Relacje nawiązane na początku były korzystne dla obu stron. Firma była wyjątkowym partnerem, podzielającym naszą strategię biznesową i zapewniającym, że sprzęt był w 100% niezawodny i odpowiedni dla proponowanej przez nas strategii. Firma Electro-Parts wspierała nas w przejściu na formowanie pośrednie, wykorzystując zdobyte przez nas doświadczenie w zakupie części do opracowania własnego procesu formowania bezpośredniego. Electro-Parts uruchomił zakład, który pozwolił nam od pierwszego dnia tego nowego podejścia zachować kontrolę nad zdolnościami produkcyjnymi, kosztami i jakością. Synergia między naszymi dwiema firmami jest stała. Dzięki wzajemnemu zaufaniu, zespół Sumitomo (SHI) Demag Italy pomógł nam przyspieszyć realizację naszych ambicji".

Od 2002 r. zakład Electro-Parts powiększył się pięciokrotnie, dodając sprzęt, uzyskując certyfikat ISO 16949:2002 i tworząc dedykowane centra montażowe i elektroniczne R&D.

 

Mistrzowie precyzyjnego formowania

 

Zatrudniając obecnie około 280 osób, 180 we Włoszech i 100 w Rumunii, Electro-Parts produkuje i montuje szeroką gamę części ruchomych, silników prądu stałego i bezszczotkowych stosowanych w dachach pojazdów, elektrycznych szybach, a także hamulcach postojowych, regulacjach siedzeń, zautomatyzowanych mechanizmach otwierania i zamykania bagażnika oraz wentylatorach chłodzących. Każdy masowo formowany komponent jest montowany i testowany pod kątem EOL na jednej z 30 automatycznych linii na miejscu.

Ponieważ roboty montażowe na linii produkcyjnej nie są tolerancyjne na zmienne, powtarzalność i precyzja formowania każdego pojedynczego elementu ma kluczowe znaczenie, zauważa Paolo. Jest to jeden z kluczowych powodów, dla których firma Electro-Parts zainstalowała pierwszą w pełni elektryczną maszynę IntElect Smart w 2009 roku, wprowadzoną dzięki poświęceniu i zaangażowaniu lokalnego przedstawiciela, pana Roberto Sallemi, który od lat wspólnie z włoskim zespołem Sumitomo Demag opiekuje się klientem. Od tego czasu firma rozszerzyła swoją flotę maszyn wyłącznie o całkowicie elektryczne wtryskarki, początkowo o serię IntElect Smart, a następnie IntElect2. Dwie maszyny z najnowszej serii IntElect2 zostały zainstalowane w lipcu 2021 roku.

Ponieważ zastosowania motoryzacyjne wymagają większej stabilności wymiarowej, Electro-Parts wykorzystuje głównie poliamid, materiały i inne komponenty bezpieczne i wzmocnione włóknami. Kontrola ciśnienia wtrysku i optymalizacja procesu ma zasadnicze znaczenie dla możliwości formowania.

Paolo wyjaśnia: "Dla branż, w których precyzja jest najważniejsza, połączenie napędów elektrycznych i sterowania cyfrowego może zmienić formowanie wtryskowe w przewidywalną i precyzyjną operację. W wyniku zastosowania ruchów równoległych firma Electro-Parts odnotowała 15% wzrost produktywności na nowych maszynach IntElect w porównaniu do maszyn hydraulicznych". Mniejsza liczba defektów, a co za tym idzie, mniejsza ilość odpadów materiałowych, była również decydującym czynnikiem decydującym o całkowitym przejściu na maszyny całkowicie elektryczne. Ze względu na wysokie wymagania techniczne i właściwości komponentów, Electro-Parts nie może ponownie wykorzystać i poddać recyklingowi złomu.

Biorąc pod uwagę obecne koszty materiałów i wyzwania związane z dostawami, każdy granulat tworzywa sztucznego musi zostać przekształcony w część, a nie zmarnowany. Przetwarzając 200 ton materiału rocznie, maszyny IntElect stawiają czoła temu krytycznemu wyzwaniu, a także innym programom zrównoważonego rozwoju, w tym zużyciu energii, zużyciu wody i emisji hałasu w celu ochrony dobrostanu pracowników.

"Maszyny IntElect umożliwiają formierkom pracę znacznie bliżej niskich limitów wagowych, z większą precyzją, a w konsekwencji mniejszą liczbą defektów i niższym wskaźnikiem odpadów. W praktyce oznacza to, że nie jest wymagana dodatkowa kontrola jakości ani związane z nią koszty. Mówiąc najprościej, każda maszyna IntElect generuje części najwyższej jakości, raz za razem" - dodaje Paolo.

Luca Avataneo, który zarządza całym warsztatem formierskim włoskiej firmy od samego początku, komentuje: "Zmieniamy formy dwa lub trzy razy dziennie, przetwarzając bardzo wymagające technicznie polimery, w tym poliamidy wzmocnione włóknem szklanym, materiały samogasnące, PBT, PPA i inne. W związku z tym każda maszyna musi być łatwa i szybka do zresetowania, reaktywna, elastyczna, niezawodna i wydajna".

 

Zrównoważone i inteligentniejsze

 

Napędy bezpośrednie Sumitomo (SHI) Demag - opracowane we własnym zakresie przez japońską firmę macierzystą - to kolejna cecha ceniona przez Electro-Parts. Zaprojektowany i skonstruowany wyłącznie dla procesu formowania wtryskowego przez ekspertów prawdziwie oddanych kontroli ruchu, silnik o wysokim momencie obrotowym jest reaktywny i zmniejsza ryzyko bezwładności. Paolo wyjaśnia: "Sumitomo (SHI) Demag jest wyjątkowy pod tym względem, że nie używamy konwencjonalnych silników. Powód - formowanie wtryskowe nie jest po prostu standardowym procesem. To wysoka prędkość z bardzo szybkim przyspieszaniem i hamowaniem. Zamiast ponosić straty wydajności wynikające z dodatkowych komponentów stosowanych w konwencjonalnej technologii pośredniej, nasze silniki są bezpośrednio połączone z osią. Skutkuje to wyższą mocą wtrysku i bardziej dynamiczną reakcją. W rezultacie, w pewnych warunkach, wtryskarki mogą osiągnąć oszczędności energii przekraczające 70 procent, a nawet krótsze czasy cykli w porównaniu do konwencjonalnego formowania".

Wszystkie maszyny Electro-Parts IntElect są również wyposażone w opatentowaną przez Sumitomo (SHI) Demag technologię activeFlowBalance. Ta unikalna technologia zapewnia całkowite wypełnienie wnęk narzędzi formujących, od pojedynczych do ośmiu wnęk w Electro-Parts. Jako główna osoba nadzorująca maszyny, Luca wyjaśnia: "Funkcja activeFlowBalance wykorzystuje kompresję stopionego materiału wewnątrz cylindra do stabilizacji ciśnienia, w wyniku czego częściowo wypełnione wnęki są wypełniane przez rozprężający się stopiony materiał. Oznacza to, że do każdego wgłębienia przykładane jest równe ciśnienie, co pozwala uniknąć rozbłysków i niepełnego wypełnienia. Takie automatyczne działanie oszczędza mój czas, umożliwiając tworzenie złożonych profili wtrysku w czasie krótszym niż minuta, przy minimalnym udziale moim lub innych pracowników technicznych".

Paolo potwierdza: "activeFlowBalance pokonuje wiele problemów, które mogą powodować zniekształcone części w procesie formowania wtryskowego, podważając produktywność i zyski. Zastosowanie tej technologii może zmniejszyć liczbę odrzutów nawet o 40%".

Kolejna unikalna funkcja IntElect - activeProtect, zapewnia bezpieczne wyrzucanie spadających elementów podczas sekwencji otwierania i zamykania, chroniąc narzędzie formy przed uszkodzeniem. Paolo wyjaśnia: "Dodatkowy czujnik na łączniku układu przełączającego kontroluje i mierzy siły działające na ruch zamykania podczas pełnego skoku. Jeśli czujnik wykryje, że pozycja lub siły odbiegają od ustawionych parametrów i związanych z nimi tolerancji, natychmiast zareaguje".

Dla dodatkowej ochrony formy, activeProtect monitoruje również ruchy otwierania. Pomaga to zapewnić, że mechaniczne elementy formy, na przykład sworznie, są chronione przed uszkodzeniem.

 

Kompletny pakiet

 

Dostarczenie całego sprzętu, w tym systemów chłodzenia i urządzeń peryferyjnych, w połączeniu ze wsparciem doradczym, szkoleniami i wskazówkami dotyczącymi optymalizacji procesu od pierwszego dnia, wprowadziło Electro-Parts na nową strategiczną ścieżkę, którą z ufnością podąża. CEO Marco komentuje: "Wcześniej polegaliśmy na podwykonawcach w zakresie dostarczania komponentów, a teraz mamy zdolność formowania i zdolność do rozważenia rozszerzenia produkcji w celu dostarczania zmontowanych precyzyjnych silników na nowe rynki".

Podekscytowany perspektywami na przyszłość, Marco podsumowuje: "Bogate doświadczenie zdobyte dzięki formowaniu wtryskowemu precyzyjnych komponentów zgodnie z wymagającymi standardami jakości w naszej wysoce wydajnej formierni, w pełni wyposażonej w maszyny Sumitomo (SHI) Demag zarządzane przez Lucę, otworzyło nasze umysły na nowe scenariusze produkcyjne. W tym podwykonawstwo naszych usług w zakresie produkcji wymagających części dla innych producentów OEM. Osiągnięcie tego punktu stało się jeszcze bardziej wykonalne dzięki niezachwianemu wsparciu Sumitomo (SHI) Demag. To był wysiłek technologiczny i zespołowy".