Sumitomo (SHI) Demag rozszerza gamę robotów własnej marki

Zaprojektowany specjalnie dla wtryskarek, na targach K 2022 Sumitomo (SHI) Demag ujawni, w jaki sposób przyspiesza swoją wewnętrzną platformę automatyzacji, prezentując liczne koncepcje, w tym nowy 6-osiowy system ze specjalną kinematyką. Wszystko zaprojektowane z myślą o różnych środowiskach przetwarzania tworzyw sztucznych i specyficznych wymaganiach klientów.

Jürgen Schulze, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Automatyzacji, intensywnie koncentrując się na funkcjonalnych wymaganiach robotów dla określonych grup klientów i branż, wyjaśnia, w jaki sposób firma nadal analizuje wymagania klientów i napędza rozwój własnych, efektywnych kosztowo rozwiązań produkcyjnych. "Obecne i przyszłe wymagania klientów zajmują centralne miejsce w każdym aspekcie rozwoju naszych technologii. Rezultatem jest portfolio innowacyjnych nowych systemów robotyki i automatyzacji dostosowanych do rozwoju maszyn firmy. Wszystko realizowane we współpracy z wysoce kompetentnymi i wieloletnimi partnerami technologicznymi".

Definiując trójfilarową strategię automatyzacji firmy, Schulze potwierdza, że "Easy Automatyzacja" - łatwe w obsłudze standardowe rozwiązanie produkcyjne o kompaktowej powierzchni produkcyjnej - pozostaje w centrum uwagi. "Automatyzacja dostosowana do potrzeb klienta" to robotyka do złożonych i bardziej specyficznych zastosowań. Z kolei "Rozwiązania dla przemysłu" łączą koncepcje automatyzacji opracowane specjalnie do pakowania z większą prędkością i zastosowań medycznych.

Trzy koncepcje SAM będą prezentowane na stoisku Sumitomo (SHI) Demag na targach K 2022 (hala 15, D12).

 

Premiera SAM-S

 

Prezentacją "łatwej automatyzacji" jest robot SAM-C zintegrowany z 75-tonową maszyną IntElect, produkującą aplikację elektroniczną DEHNguard ACI.

Dwa kolejne eksponaty naprawdę podkreślają kompetencje firmy w zakresie "Automatyzacji dostosowanej do potrzeb klienta". Ekspozycja IMD Wallbox przedstawia 5-osiowego robota liniowego SD 22x na maszynie IntElect 220, podkreślając udane i długotrwałe partnerstwo Sumitomo (SHI) Demag z Sepro. Największą atrakcją tegorocznego stoiska ma być jednak inauguracyjna globalna prezentacja nowego, samodzielnie opracowanego 6-osiowego robota wykorzystującego technologię napędową Sumitomo. Prezentacja odbędzie się na eksponowanym przez firmę stoisku LSR, obejmującym produkcję LSR SMARTcap na IntElect 180. 

SAM-S (Scara) opiera się na gamie SAM-C (Cartesian) wprowadzonej przez firmę w 2021 roku i po raz kolejny redefiniuje kompetencje firmy w zakresie robotyki i przyszłościowe możliwości automatyzacji, twierdzi ekspert. 

Nowy SAM-S to 6-osiowy robot hybrydowy składający się z mechaniki Scara i robotów liniowych. Dzięki dwóm planowanym rozmiarom udźwigu (12 kg i 25 kg), seria SAM-S nadaje się do zastosowań, w których robot liniowy jest uważany za zbyt nieelastyczny, a roboty przemysłowe za zbyt skomplikowane dla operatorów. Podstawowy robot, obecnie przeznaczony do wtryskarek o sile zamykania od 130 do 1000 ton, składa się z pięciu osi serwo, z możliwością opcjonalnego rozszerzenia o szóstą oś.

 

Duży obszar roboczy

 

SAM-S prezentowany w aplikacji LSR prezentuje swoje trzy najważniejsze cechy - duży obszar roboczy dzięki specjalnej kinematyce, zintegrowaną obsługę i specjalną konstrukcję z technologią napędową Sumitomo. Schulze wyjaśnia: "Filozofia sterowania i obsługi dla serii SAM-C również wywodzi się z tych opracowań, zapewniając pełną integrację z wtryskarką". Kolejną specjalną cechą SAM-S jest zastosowanie przekładni robotów Sumitomo. Ich wysoka precyzja jest szczególnie korzystna dla kinematyki hybrydowej".

Rezultatem jest unikalna konstrukcja oparta na kompetencjach firmy w zakresie robotyki i uzupełniona własną technologią napędową.

Ta prezentacja wprowadza również peryferyjne urządzenie sterujące - SAMControl. Umożliwia ono łatwą integrację wielu etapów procesu. Koncepcja sterowania wykorzystuje ten sam sprzęt i oprogramowanie wtryskarki i robotyki, dzięki czemu można zintegrować wszystko, nawet zdalną konserwację za pośrednictwem "myConnect" i dodatkowe etapy przetwarzania. Przykładowo, prezentacja LSR obejmuje transport, testowanie, a nawet całkowitą integrację systemu znakowania laserowego SAMSign.

W celu zapewnienia identyfikowalności komponentów, "zimne" znakowanie DMC jest nakładane na komponenty LSR przy użyciu najnowszej technologii laserowej. "Dzięki tej technologii systemowej tworzymy płynny proces produkcyjny, obejmujący usuwanie, separację, testowanie, znakowanie i sortowanie. Cały system charakteryzuje się kompaktowymi rozmiarami, dobrą dostępnością instalacji i prostą obsługą robotów" - wyjaśnia Schulze.

Podstawą tego płynnego procesu jest koncepcja "one-stop shopping" firmy Sumitomo (SHI) Demag, w ramach której każda technologia i usługa wsparcia może być dostarczona z jednego źródła. Schulze potwierdza: "Oferujemy wysokiej jakości i adaptacyjną technologię robotów z naszymi wtryskarkami jako standardowe rozwiązania w atrakcyjnym stosunku ceny do wydajności, w tym zgodności CE".

Planowane są kolejne moduły w ramach platformy automatyzacji SAM, choć priorytetem jest dalszy rozwój serii SAM-C i SAM-S.

 

Oficjalne rozpoczęcie sprzedaży serii SAM-C

 

Po zaprezentowaniu SAM-C w zeszłym roku, K 2022 oznacza oficjalne rozpoczęcie sprzedaży serii przeznaczonej do prostych zadań manipulacyjnych. Aby zademonstrować możliwości tej serii robotów, w szczególności "Easy Automatyzacja" "uchwyt&miejsce" SAM-C3, ONI (hala 10, stoisko F45) zaprezentuje na IntElect 75 produkcję tradycyjnej szklanki do piwa wykonanej z PC przy użyciu jednego narzędzia.

"handle&box"  to kolejny etap rozwoju firmy w zakresie standaryzowanych rozwiązań automatyzacji. Na głównym stoisku Sumitomo (SHI) Demag prezentowany jest IntElect75 z SAM-C5, w tym system magazynowania i przenośników, również opracowany we własnym zakresie. Produkcja komponentów do przerywacza przepięć DEHNguard ACI na czterogniazdowym narzędziu, zgodnie z zasadami firmy Act! Zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju firmy, wszystkie komponenty wykonane podczas targów zostaną wysłane do klienta w celu wykorzystania w produkcji.

Oba eksponaty SAM-C stanowią przykład kompaktowości, niskiej wysokości systemu i jednolitego działania, które można osiągnąć, zauważa Schulze.

Podkreślając kolejną użyteczną cechę koncepcji "uchwytu&box", Schulze wyszczególnia, że zależny od narzędzia system buforowy jest dostępny z opcjonalnym demontażem robota lub bez niego. Odnosząc się do technologii przenośnika taśmowego, również zaprojektowanej przez firmę dla znormalizowanych pojemników przemysłowych (KLT small load carriers), Schulze potwierdza, że tego rodzaju rozwiązania  "handle&box" są  szczególnie  odpowiednie dla wtryskarek w zakresie siły zacisku od 75 do 280 ton. "Jest to atrakcyjna koncepcja automatyzacji, która spełnia potrzeby wielu klientów", mówi dyrektor Automatyzacji BD.