Sumitomo (SHI) Demag wprowadza ultrakrótki proces formowania "Med-Cup" z szybkim odciągiem w K 2022

Na targach K 2022 (hala 15, D22) firma Sumitomo (SHI) Demag po raz kolejny zademonstruje swoje doświadczenie w sektorze medycznym. Tym razem wykorzystując hybrydowy, szybki wózek El-Exis SP 420. Współpracując z Zubler Handling AG i Otto-Hofstetter AG, wspólny projekt "Med Cup" produkuje z najwyższą precyzją 30 ml kubki do dozowania leków z PP. Anatol Sattel, Director Business Development Medical, opisuje wystawę jako doskonałą synergię sprawdzonej technologii maszynowej i zastosowania najbardziej zaawansowanego sprzętu i technik produkcyjnych.

Ambitna koncepcja projektu polegała na połączeniu najwyższej efektywności energetycznej przy jednoczesnej optymalizacji zużycia materiału i utrzymaniu najwyższej jakości. Dzięki zastosowaniu mniejszej ilości materiału, forma chłodzi się szybciej. Pozwala to na szybsze zestalanie się wtryskiwanego materiału oraz szybsze i częstsze powtarzanie cyklu produkcyjnego. Rezultatem jest ultrakrótki proces formowania połączony z szybką ekstrakcją. Rezultatem jest uwolnienie i analiza 48 wysokiej jakości kubków do dozowania leków w czasie poniżej trzech sekund.

 

Jedna maszyna, 432 miliony części rocznie

 

Demonstrując ogromne tempo produkcji, Sattel podkreśla, że dzięki połączeniu zintegrowanego inteligentnego systemu układania firmy Zubler Handling z czteroosiowym robotem typu pick-and-place dostarczonym przez Pagés, tempo produkcji może osiągnąć 57 600 kubków na godzinę "48-krotna aplikacja wymaga powierzchni montażowej około 25,5 metra kwadratowego i produkuje około 432 milionów komponentów rocznie. Dla porównania, 16-krotna aplikacja dostarczająca 151 milionów części zajmuje 15,5 metra kwadratowego powierzchni. Wydajność produkcyjna jest trzykrotnie większa niż w przypadku mniejszej jednostki, ale powierzchnia zajmowana przez maszynę jest mniej niż dwa razy mniejsza.

Otto-Hofstetter dostarcza 48-gniazdowe narzędzie. Doskonale wyważony gorący kanał jest wyposażony w indywidualnie podgrzewane i sterowane końcówki dysz. Umożliwia to wtryskiwanie kubka o wadze około 70 gramów centralnie przez otwarte dysze (brama punktowa). Wysoce wydajny, zrównoważony termicznie system chłodzenia składający się z 29 obiegów chłodzenia wodą gwarantuje stabilność termiczną formy. Jego stabilna konstrukcja pozwala na bezpieczne i ciągłe użytkowanie w produkcji. Wśród innych cech, narzędzie zostało zaprojektowane do usuwania uformowanych części od przodu, co sprawia, że jest bardzo łatwe w serwisowaniu.

 

Szybka kontrola jakości

 

Jakość produktu jest utrzymywana przy użyciu w 100% liniowego systemu kontroli zainstalowanego przez Zubler Handling. Składa się on z inteligentnych kamer wizyjnych o wysokiej rozdzielczości umieszczonych wzdłuż osi szybkiego odciągu. Przy prędkości odciągu wynoszącej 7,5 milimetra na sekundę, kamery wykonują zdjęcie co dwanaście milisekund, przetwarzając łącznie 96 obrazów. Wykrywanie anomalii i pomiary wymiarów są wykonywane na każdym obrazie z dokładnością do 0,05 milimetra. "Jakość każdego kubka, idealna i niestandardowa, jest identyfikowana i segregowana na końcu procesu" - wyjaśnia Sattel.

Po wyjęciu kubki są układane na okrągłym stole wyposażonym w 2 x 48 przegródek. Gdy stół obrotowy jest w pełni ułożony, przesuwa się do następnej pozycji, gdzie stosy wgłębień są sortowane przez robota pick & place. Robot może obsługiwać osiem stosów jednocześnie, sortując je indywidualnie na dobre lub złe powłoki.

 

Znacznie bardziej zrównoważony i energooszczędny

 

El-Exis SP 420 jest szczególnie odpowiedni do zastosowań wymagających dużej prędkości. Zdolna do zapewnienia czasu cyklu krótszego niż dwie sekundy, prędkość otwierania i zamykania  oznacza, że El-Exis SP pozostaje najszybszą serią wtryskarek na rynku.

Akumulator hydrauliczny jest głównym powodem krótkich czasów cyklu i prędkości wtrysku 1000 mm/s. W rezultacie przetwórcy mogą produkować jeszcze cieńsze i lżejsze elementy, co skutkuje znaczną redukcją zużycia surowców, odpadów i kosztów wysyłki. Możliwość dostosowania ładowania akumulatora do ciśnienia wtrysku wymaganego dla konkretnego procesu formowania nie tylko obniża zużycie energii, ale także zmniejsza zużycie części.

Czas cyklu przetwarzania w El-Exis SP jest nie tylko krótszy niż w przypadku konkurencyjnych technologii, ale jego hybrydowa konstrukcja oferuje również wymierną przewagę w zakresie efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju. To potężna i ekologiczna kombinacja, donosi Sattel.

Biorąc pod uwagę hasło Act! Zrównoważony rozwój, Grupa i wszystkie przyszłe produkty koncentrują się całkowicie na zmniejszeniu wpływu na środowisko. Seria El-Exis SP wpisuje się w to ekologiczne zobowiązanie, a Sumitomo (SHI) Demag twierdzi, że wszystkie przyszłe innowacje, maszyny i urządzenia są teraz w całości produkowane z myślą o tej misji społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).